Błędne Skały

Błędne Skały

 

01.09.2021r.

 

 

Kolejny dzień pobytu w Górach Stołowych, wykorzystujemy na przejście skalnego labiryntu, jakim bezsprzecznie są Błędne Skały. Miejsce należy do głównych atrakcji regionu, więc nie na miejscu by było, odpuszczenie tak ciekawej „miejscówki”. 

 

Błędne Skały to fascynujący labirynt skalny, który uformował się na zboczach góry zwanej Skalniak (915m n.p.m.), nazwa czeska to Bor. Położone są na wysokości około 850m n.p.m. tuż przy granicy państwa. Leżą między Kudową Zdrój, a Karłowem. Trasa wiedzie labiryntem, momentami wymaga przeciskania się między skałami. Korytarze są wyłożone drewnianymi podestami, więc nie utopimy się w błocie 🙂 . Niektóre skały mają nazwy, które swoim kształtem, rzeczywiście je przypominają np.: Kurza Stopka, Okręt, czy Dwunożny Grzyb. Znajdziemy tutaj również punkt widokowy Skalne Czasze, z którego roztacza się godna uwagi panorama. Przejście całej trasy zajmuje około 40 minut, i uzależniona może być od zatłoczenia i czasu jaki poświęcimy na zdjęcia. Warto wspomnieć, iż nakręcono w Błędnych Skałach kilka scen filmowych, między innymi do produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.  

 

Wejście na Błędne Skały możliwe jest codziennie, lecz w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia robimy to na własną odpowiedzialność. Podczas gdy wystąpić może duże oblodzenie, trasa jest zamykana. 

 

Nasz wypad zaczynamy o godzinie 10:30 z górnego parkingu. Temat parkingów rozwinę w dalszej części. Po kupieniu biletów w kasie (można przez internet), ruszamy na trasę Błędnych Skał. Bilet normalny za osobę, kosztował nas 12zł, a pies miał wejście za darmo 🙂 . Pierwszą atrakcją jest punkt widokowy, toteż po pokonaniu kilku skalnych schodów, napawamy się widokiem. Niestety nie jesteśmy tutaj sami, nawet można rzec, że ciężko się dostać do barierek, aby zrobić ładną fotkę. W okresie letnim Błędne Skały są oblegane, ale prawdę mówiąc, wcale mnie to nie dziwi. 

 

 

Z punktu widokowego Skalne Czasze, idziemy dalej podziwiać finezyjne skały. Nie będę się rozpisywał na temat przebytej trasy, ani jakie atrakcje odwiedzamy. Zamieszczę tylko kilka zdjęć, aby dodać apetytu na odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca. 

 

 

 

Przejście Błędnych Skał zabrało nam prawie godzinę. Powrót odbywa się czerwonym szlakiem, wzdłuż granicy  z Czechami. Szeroka betonowa, leśna dróżka w 15 minut zaprowadzi nas do miejsca startu. W kilku miejscach między drzewami, można podziwiać ładną panoramę. Mamy również możliwość wybrać alternatywne szlaki, którymi dotrzemy do Karłowa, lub do parkingu przy Szosie Stu Zakrętów, więc nie musimy wracać do kas.

 

 

Zadowoleni wracamy do samochodu. Zwiedziliśmy jedno z charakterystycznych i przyciągających rzesze turystów miejsce. Rozpaliło to nasz apetyt na dalsze odkrywanie Gór Stołowych. Na parkingu można również rzucić okiem na piękną panoramę. Służy do tego świetnie przystosowany taras.

 

 

 

Kilka faktów i danych:

Czas przejścia: 1h

Przebyty dystans: 2km

GOT: 1

Kolory znaków: czerwony

 

 

Jak dojechać do Błędnych Skał?

Jadąc od Kudowy Zdroju, bądź Radkowa pokonujemy Szosę Stu Zakrętów, czyli drogę numer 387. Przy jezdni są wyraźne drogowskazy na parkingi. 

 

Gdzie zaparkować samochód?

Auto możemy zostawić w dwóch miejscach.

 

Bezpłatny, duży parking leży tuż przy Szosie Stu Zakrętów, lecz dojście do Błędnych Skał zajmie nam jakieś 75 minut. Zaprowadzi nas szlak niebieski. Warto również wziąć pod uwagę, konieczność pokonania ponad 200 metrów podejścia. Ów parking położony jest na Polanie Imka (YMCA), zwany również jako dolny. 

Współrzędne: 50.461002558334066, 16.309086105201185 

 

Parking górny to miejsce postojowe dla sporej liczby samochodów. Do dyspozycji jest bezpłatna toaleta. Wjazd na ten brukowany parking kosztuje 30zł i odbywa się wahadłowo. O każdej pełnej godzinie odbywa się wjazd na górę, toteż zjazd w dół, zaplanowany jest w połowie godziny. Dla przykładu: wjeżdżamy o 10, 11, 12…., a zjeżdżamy o 10:30, 11:30, 12:30…. Godny uwagi jest fakt poruszania się cały czas po wąskiej, miejscami dziurawej drodze, więc nie ma możliwości minięcia się dwóch samochodów, a z traktu korzystają również autobusy z wycieczkami.  

Współrzędne: 50.47789802343488, 16.285184921084767

 

 

 

 

 

Leave a Comment