Chata Grabowa

Brenna Leśnica – Chata Grabowa – Brenna Leśnica

 

23.03.2019r.

 

 

Chata Grabowa, tym artykułem zaczynam nową kategorię wycieczek w góry – „Pomysł na spacer”. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom wielu turystów, nie mającym czasu na całodniowe wyprawy, od czasu do czasu postaram się przedstawić mój pomysł na popołudniowy spacer. Krótki, trwający od godziny do maksymalnie trzech godzin. Zapraszam!

 

Piękna sobota, słoneczna i ciepła, początek wiosny, skończyłem pracę o godzinie 13. I co tu zrobić z drugą połową tak wspaniałego dnia? Do głowy przyszedł mi spacer z Justyną. Gdzie by tutaj pójść? Przypomniałem sobie o Chacie Grabowej w Beskidzie Śląskim. Jak pomyślałem tak zrobiłem.

Chata Grabowa stoi na stokach Grabowej 907m n.p.m. Od szczytu dzieli ją 20 minut marszu. Obiekt ten jest odrestaurowany i dysponuje gastronomią, więc nie będziemy głodni, ani spragnieni. Znajdziemy tutaj również park tematyczny „Ogród Bajek” z postaciami z legend regionu Beskidu Śląskiego.

 

Spacer rozpoczynamy z Brennej Leśnicy. Droga do chaty zajmie nam około 45 minut. Idziemy cały czas dość stromo pod górę, po utwardzonej jezdni. Miejscami jest asfalt, albo betonowe płyty, więc w błocie nie ugrzęźniemy. Po drodze mijamy prywatne posesje i domki letniskowe. Kto odważniejszy, można do Chaty Grabowej dojechać samochodem. Pomijając fakt, że jest stromo, pamiętać należy że jest też wąsko, tylko w niektórych miejscach miną się dwa samochody osobowe.  

 

 

Chata Grabowa oprócz gastronomi oferuje widok z tarasu na okoliczne szczyty. Między innymi Czantorię, Równicę i Orłową. Stoliki ustawione w środku obiektu, jak i na tarasie, zachęcają do spędzenia dłuższej chwili w tym miejscu.

 

 

Schodzimy tą samą drogą, co wyszliśmy, więc teraz mamy mocno w dół. Powrót zajmuje nam 30 minut. Popołudniowy spacer zaliczony, dodatkowo w otoczeniu beskidzkich wierzchołków, toteż uśmiech i zadowolenie długo nie schodzi z twarzy 🙂 .

 

Kilka faktów i danych:

Czas przejścia: około 45 minut w górę i 30 minut w dół.

Przebyty dystans: około 3 kilometrów.

Suma podejść: około 260 metrów na odcinku 1,8 kilometra.

 

Jak dojechać do Brennej Leśnicy i Chaty Grabowa?

Dojeżdżając do Brennej Centrum od strony Skoczowa jak i Górek, napotkamy na drogowskaz Leśnica i za nim skręcamy w prawo (po lewej stronie jest stacja paliw). Gdy skręcimy w stronę Leśnicy, jedziemy niecałe 7 kilometrów w górę, aż dotrzemy do ulicy Grabowej. Parkujemy i ulicą Grabową, gdzie początek ma spacerowy Szlak Utopca, kierujemy się do Chaty Grabowa.

 

Gdzie zaparkować samochód?

Auto zaparkujemy za przystankiem PKS, zaraz przy początku ulicy Grabowej, lub kilkadziesiąt metrów powyżej przystanku, na placu i poboczu drogi.

 

 

1 Comments

Leave a Comment