Przełęcz Karkoszczonka

Brenna Bukowa – Przełęcz Karkoszczonka – Beskid Sport Arena – Chata Wuja Toma – Brenna Bukowa

 

 

19.03.2018r.

 

Zwykły, trochę pochmurny poniedziałek. Wsiadamy do samochodu wraz z żoneczką i jedziemy do Brennej Bukowej. Obydwoje mamy urlop, więc dla nas jest to dzień niezwykły:-) Chcemy go spędzić razem, chodząc po beskidzkich szlakach.

 

Ruszamy żółtym szlakiem, z końcowego przystanku PKS w Brennej Bukowej. Przechodzimy przez most, zostawiając zabudowania i wchodzimy w las.

 

Idziemy asfaltową drogą, przez ponad połowę szlaku.

 

 W dole płynie potok, który jest źródłowym ciekiem Brennicy.

Szlak jest łatwy i przyjemny. Nie zobaczymy na nim widoków, ponieważ idziemy lasem:-( Są dwa, czy trzy krótkie podejścia. Przełęcz osiągniemy po około godzinnym marszu.

 

 

Ruszyliśmy z Karkoszczonki w stronę Przełęczy Salmopolskiej czerwonym szlakiem.

 

Szlak odbija delikatnie w prawo i wchodzi wąską ścieżką w zarośla. My idziemy w lewo szeroką drogą, ponieważ chcemy dojść do Beskid Sport Arena. Jest to nowy ośrodek narciarski na stoku Beskidu.

 

Po 25 minutach osiągamy górną stację wyciągu kanapowego (6 osobowego). Z góry widać Szczyrk Biłą, stoki Magury, Klimczoka i Trzech Kopców.

 

 

Wracamy tą sama drogą na przełęcz i wpadamy do Chaty Wuja Toma na zupkę pomidorową. Schronisko jest bardzo doinwestowane i otwarte na turystów. Obsługa miła, a ceny normalne jak na schronisko:-)

Można tu wynająć pokój, jak również dwa domki 5 osobowe. Chata organizuje różne imprezy okolicznościowe.

 

Po krótkim odpoczynku ruszmy do Brennej, tym samym szlakiem na parking. Zajmuje nam to około 40min.

 

Wsiadamy do samochodu zadowoleni z wypadu, a w szczególności cieszy się Justyna, że mąż nie zamęczył ją długością szlaku. W zamian w domu zjadłem pyszny obiad! Kotlet z sałatką jarzynową. Pycha!

 

 

Kilka faktów i danych:

Czas przejścia: 3h

Przebyty dystans: 9,5km

GOT: 12

Kolory znaków: żółty, czerwony, bez szlaku i z powrotem

Suma podejść: ok 380m

 

 

Jak dojechać do Brennej?

W Skoczowie jedziemy obok krytego basenu i prosto przez Górki Wielkie. Praktycznie to od pływalni jedziemy cały czas główną drogą na wprost, aż nam się po prostu skończy droga w Brennej Bukowej:-)

Jadąc od strony Bielska ,,ekspresówką’’ to w Pogórzu pierwszym zjazdem za „Mr. Hamburgerem” skręcamy w lewo na ślimaku na Górki i Brenną.

 

Ze Skoczowa i Cieszyna jeżdżą prywatne autobusy i busy:

 

Tabliczki Przystankowe obok parkingu.

 

 

Gdzie zaparkować samochód?

Mamy do dyspozycji wybrukowany darmowy parking i spore pobocze po przeciwnej stronie jezdni.

 

Leave a Comment